30 ves a Microsoft
Btky-Valentin Zoltn 2005.10.07. 16:08
30. szletsnapjt nnepli a Microsoft
1975. szeptember 23. - ezen a napon hatrozta el egy kis csapat amerikai fiatal, hogy cget alapt. Egy bizonyos William Gates s trsai akkor mg nem is lmodhattak arrl, hogy egyszer majd millik letre lesz (ilyen vagy olyan) befolyssal az a kisvllalkozs, mely riscgg nvi ki magt s napjainkra a vilg egyik legfontosabb vllalatv vlik.
A Microsoft sikernek egyik titka taln az lehetett, hogy j idben, j helyen kezdtk meg tevkenykedsket: A hetvenes vekben kezdett kialakulni a szekrny-mret szmtgpekbl a PC, azaz a szemlyi szmtgp. Ezeket a gpeket pedig ltalban hardver-szoftver csomagknt adtk el az akkori forgalmazk. Bill s a kezdetekben pubertl egyetemistk s bozontos hobk gylekezetnek is nzhet csapata viszont elhatrozta, a szoftver sokkal tbbet rdemel annl, hogy csupn egy gp rsze legyen.
Az ltaluk kifejlesztett "lemezkezel rendszer", azaz a DOS hamarosan minden IBM kompatibilis szmtgp alapkve lett, aztn pedig a 80-as vekben megindult a Windows fejlesztse. Az j opercis rendszer indulsa nem volt ltvnyos s zkkenmentes: az els verzikat sokan csupn "DOS kiegsztnek" tartottk, amik "lasstjk a rendszert s nem jk tl sok mindenre". Tbben azt is kifogsoltk, hogy a kezdeti Windows vltozatok ms szoftverek elemeirl lettek "koppintva". gy vagy gy, a 3.1-es, majd a hlzatokat jobban tmogat 3.11-es Windows mr kezdett irodai krnyezetekben fontoss vlni.
Ekzben megjelentek az els Office csomagok, majd 1995-ben a Windows 95 megjelensvel mg nagyobb lendletet kapott a redmondi vllalat. A hajdani alaptk kocks ingeiket ltnykre, szakadt autikat csillog csodkra cserlhettk, s a piac ms szerepli szp lassan knytelenek voltak elismerni: a Microsoft szp lassan mindenki "fejre ntt".
Trsztellenes perek, jogi csatrozsok neheztettk a cg lett, amikor a versenytrsak gy gondoltk, a szmtstechnikai letben tl naggy s megkerlhetetlenn vltak a Microsoft termkek. Idkzben ugyanis a vllalat billentyzettl, egrtl s egyb hardverelemektl az opercis rendszereken t az internetes s irodai szoftverekig szinte minden terleten ontotta magbl jabb s jabb termkeit. Igaz, az internet indulsakor kiss "befrdtek" az MSN-nel, melyrl mg akkor azt hittk, az technolgijuk vlik a vilghl alapjv. Hasonl fiaskk jcskn akadtak a cg letben, pldul manapsg is vesztesges az Xbox jtkkonzolt gyrt rszleg, s az MSN alkalmazsok is inkbb csak nyelik a pnzt. A Firefox bngsz egyre inkbb teret nyer az Explorer piacnak kiharapdlsval, a Google pedig szp lassan akkora vllalatmogull kezd vlni mint a Microsoft, fenyeget rnykknt vetlve Redmond egre.
A tavalyi mutatk legfontosabb szma a negyven: Negyvenezer alkalmazott robotolt nluk vilgszerte, s negyven millird dollr forgalmat knyvelhettek el, melybl 12 millird dollr nyeresgk maradt, teht kzel forgalmuk negyede vndorolhatott a vllalat nagy zsebbe.
A napokban bejelentett vltozsok most a kltsghatkonysgot clozzk meg, a rszlegek jrafelosztstl a rugalmasabb s pnzgyileg megtrlbb mkdst remli a vllalat. j opercis rendszerk, a Windows Vista pedig mr szinte itt van "a kanyarban", s megjelense biztosan jra felkavarja a szmtstechnika cseppet sem nyugodt vizt.
|